piątek, 19 czerwca 2015

Budowa ogrodzenia – plany, prawo, realizacja

W planach na jesień (a może raczej przyszłą wiosnę) mamy zmianę istniejącego ogrodzenia. Formalności są już załatwione zarówno z zarządca drogi (ogrodzenie jest od strony pasa drogowego) oraz z urzędem architektury. Zgody są ważne przez 2 lata spokojnie mamy więc czas na zaplanowanie prac.

Temat zgłoszenia do urzędów wydawał się krótką formalnością, bo ogrodzenie już istnieje i jego umiejscowienie nie będzie zmieniane (nie trzeba wyznaczać jego przebiegu), ale trwał ponad 2 miesiące. Najpierw trzeba było poczynić uzgodnienia z zarządca drogi, by później złożyć komplet dokumentów w ramach zgłoszenia do architektury (załączając odpowiedź od zarządcy drogi).  O ile u zarządcy drogi sprawa nazywana była „przebudową” (zgodnie ze stanem faktycznym) o tyle już w architekturze została nazwana „budową” i zostaliśmy wezwani do poprawy wniosku, w którym napisaliśmy „przebudowa”. Przyznam, że się przeraziłam bo coś co nazywamy „budową”, od razu niebezpiecznie kojarzy mi się z projektem budowlanym. Na szczęście okazało się, że jest to tylko kwestia nazewnictwa (w prawie budowlanym nie przewidziano, że może być przebudowa ogrodzenia a tylko jego budowa – art. 30 Prawo budowlane).

Z dokumentów, które były potrzebne do zgłoszenia:
  • urzędowy druk dot. zgłoszenia,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • mapka z zaznaczonym kolorem przedbiegiem ogrodzenia,  
  • zgoda zarządcy drogi
  • opis i szkic planowanego ogrodzenia (twórczość własna)

Nasze zgłoszenie było zrealizowane wg aktualnie obowiązujących zapisów prawa budowlanego, ale w dn. 28.06.2015 r. wchodzi w życie jego  nowelizacja, która zmienia m.in., zapis dot. ogrodzeń -  zgłoszenia będzie wymagać budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu”, znika natomiast zapis dot. „budowy ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych”. 
 
Należy jednak pamiętać, że osobną kwestią jest zgłoszenie w urzędzie, związane z przepisami prawa budowlanego a osobną uzgodnienia z zarządcą drogi  dot. lokalizacji ogrodzenia stałego od strony pasa drogowego. Zgoda zarządcy drogi na budowę ogrodzenia jest wydawana przy uwzględnieniu planów rozwojowych dot. dróg oraz ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu na nich (dotyczy to zwłaszcza ogrodzeń dla działek narożnych, które mogą ograniczać widoczność dla wyjeżdżających pojazdów). Wydaje mi się, że ważne jest to w miastach, gdzie funkcje te są rozdzielone pomiędzy różne instytucje. 

Kolejna istotna sprawa dot. przepisów to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który stanowi szczegółowe wytyczne w stosunku do prawa budowlanego. Precyzuje on kwestie, jakie ogrodzenie można zastosować na danym terenie. Przykładowo w moim planie zagospodarowania  zakazuje się stosowania ogrodzeń przekraczających wysokość 1,8 m oraz stosowania ogrodzeń pełnych. Często w planach zagospodarowania można też spotkać zapis dot. zakazu stosowania ogrodzeń z prefabrykatów betonowych. Gdy nie spełnimy wymogów zawartych w planie zagospodarowania nie dostaniemy z urzędu zgody na budowę ogrodzenia.

Należy pamiętać, że zgłoszenie do urzędu należy zrobić co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót wykonawczych.  Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia urząd nie wniesie  sprzeciwu, można przystąpić do budowy – jest to tzw. „milcząca zgoda”. Natomiast gdy nie dopełnimy wymogu zgłoszenia budowy ogrodzenia możemy dostać później nakaz jego rozbiórki. Możliwa jest legalizacja takiego ogrodzenia (przy spełnieniu określonych warunków) ale jest to spory koszt.

Wezwanie do usunięcia ogrodzenia możemy również dostać gdy urząd stwierdzi, że stwarza ono zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, mienia lub środowiska. Tu zastosowanie mają przepisy Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które określa wymaganie jakie powinno spełnić ogrodzenie:
  1. ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierzą
  2. umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione;
  3. bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki i mieć progów utrudniających wjazd osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich;
  4. szerokość bramy powinna wynosić w świetle co najmniej 2,4 m, a w przypadku zastosowania furtki jej szerokość powinna być nie mniejsza niż 0,9 m, przy czym na drodze pożarowej szerokości te regulują przepisy odrębne dotyczące ochrony przeciwpożarowej.

Warto poznać przepisy nim rozpoczniemy budowę ogrodzenia, by oszczędzić sobie kłopotów i sprawnie załatwić formalności. Oprócz poświęconego czasu nic na sto nie kosztuje.  W opisie, który  jest robiony przy zgłoszeniu, warto zaznaczyć że wyżej wymienione wymogi będą spełnione, zwiększy to szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy w urzędzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz